بازدید از کلیسای اروچ در تور ارمنستان

قلعه مقری و تور ارمنستان
بازدید از قلعه مقری در تور ارمنستان
مرداد ۱۱, ۱۳۹۵
بازدید از کلیسای اسپیتاکاوور
بازدید از کلیسای اسپیتاکاوور در تور ارمنستان
مرداد ۱۶, ۱۳۹۵

بازدید از کلیسای اروچ در تور ارمنستان

کلیسای اروچ و تور ارمنستان

بازدید از کلیسای اروچ در تور ارمنستان

کلیسای اروچ و تور ارمنستان
کلیسای “اروچ” به دلیل نقاشی های دیواریش و ساختارش بسیار معروف است. این منطقه تقریبا ۴۳ کیلومتر دورتر از ایروان قرار گرفته و تقریبا نزدیک آشتاراک قرار دارد. این مکان تقریبا در راه جومری قرار دارد. این کلیسا دارای تاریخچه فراوان بوده و توجه همه را به خود جلب می کند. این کلیسا نه تنها به خاطر نقاشی ها و مستندات تاریخیش، بلکه به دلیل خرابه هایی که در آن وجود دارد (که متعلق به اعراب است)، بسیار به شهرت رسیده است.

بازدید کلیسای اروچ در ارمنستان
تاریخچه کلیسای اروچ
طبق گفته پادشاهان آرشاکونی، شاه اروچ در گذشته، در کمپ زمستانی سپاه پادشاهی بوده است. این اقامتگاه همچنین در زمان پادشاهان هایوتس نیز، وجود داشته است. سپس این مکان اقامتگاهی برای شاهزادگان عرب که توسط خلیفه برای پادشاهی انتخاب شده بودند، قرار گرفت. تاریخ دانانی مانند: موسی خورنی و دولت سبئوس، که از چین به ارمنستان مهاجرت کرده بودند، در اواسط قرن سوم، در این مکان پناه گرفته بودند. اولین شخصی که از خاندان مامیکانیان پا به این دنیا گذاشت، وش مامیکانیان بود. دقیقا زمان به دنیا آمدنش معلوم نیست اما تاریخ مرگش، سال ۳۳۸ بود. این خاندان جزو نیروی فرمانهان ارمنی منسوب شد. یکی دیگر از اعضای خانواده که با شکوه و پادشاهی، وارد مامیکانیان بود که پسر بزرگ همیزس مامیکانیان به شمار می رفت. این شخص در جنگ وارداننتس فرمانده و رهبر سپاس به شمار می رفت. در آن جنگ ارامنه در مقابل حکومت فارس ساسانیان می جنگیدند. این شخص در جنگ به طور قهرمانانه ای برای دفاع از حکومت مسیحی جان سپرد.
کلیسای اروچ نیز مانند اقامتگاهش بسیار معروف می باشد. هم به دلیل نقاشی ها و هم تاریخی که پشت آن دیوار ها می باشد بسیار برای ارامنه اهمیت داشته و به همین دلیل پیشنهاد می شود که مسافران تور ارمنستان آن را ببینند. این کلیسا دارای بزرگترین محراب های باستانی می باشد که در ارمنستان وجود دارد. طبق گفته مردم ارمنستان، این کلیسا در زمان شاهزاده گریگور مامیکانیان ساخته شده است. همچنین با توجه به کتیبه های ساخته شده بر روی دیوار شرقی و با توجه به شواهد ارایه شده توسط تاریخشناسان ارمنی، این کلیسا در بین سال های ۶۶۲ تا ۶۶۶ ساخته شده است. بازسازی این کلیسا توسط شاهزادگان ارمنی بازسازی شده و در آن هنوز آثار تاریخی و نقاشی های دیواری حفظ شده است. تصویر عیسی مسیح در این کلیسا حک شده است که روی تصویر تمام با رنگ آبی تیره پوشیده شده است. در حالی که پایه کنگر و باند تزیینی نیز در زیر آن قرار دارد. تنها تصویر عیسی مسیح که به طور تزیینی روی ستون ها قرار گرفته اند به جا مانده است. عیسی مسیح یک کاغذ پوستی در دست گرفته و همچنین یک آیه از انجیل یوحنا می باشد که می گوید: آنکه احکام مرا دارد و آنها را نگه می دارد، آن است که من را دوست دارد و او که مرا دوست دارد باید عاشق پدر من نیز بشود، و من او را دوست دارم، و خودم را به او ظاهر خواهم کرد” در زیر این ستون، جای پایی نیز دیده می شود که طبق گفته برخی، جای پای فرشتگان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *