بازدید از کلیسای اسپیتاکاوور در تور ارمنستان

کلیسای اروچ و تور ارمنستان
بازدید از کلیسای اروچ در تور ارمنستان
مرداد ۱۳, ۱۳۹۵
کلیسای ساناهین و تور ارزان ارمنستان
بازدید از کلیسای ساناهین در تور ارمنستان
مرداد ۱۸, ۱۳۹۵

بازدید از کلیسای اسپیتاکاوور در تور ارمنستان

بازدید از کلیسای اسپیتاکاوور

بازدید از کلیسای اسپیتاکاوور در تور ارمنستان

کلیسای اسپیتاکاوور در تور ارمنستان
هرچند که مردم هرجا که از لحاظ ظاهری بزرگ تر باشد را بیشتر توجه خواهند کرد، اما اندازه هیچگاه اهمیت و ارزش یک مکان را بالا نمی برد. “کلیسای اسپیتاکاوور”، از جمله بنا هایی به شمار می رود که از دیدن آن پشیمان نخواهید شد. این کلیسا بسیار کوچک است اما احساسی که به شما در زمان دیدن آن دست می دهد، آزادی می باشد. آزادی حسیست که در زمان دیدن کلیسا احساس می کنید و همچنین به همراه آن حس ستایش را به خوبی درون خود احساس می کنید. این کلیسا بسیار دور از تمام جهان به نظر می رسد. اطراف آن را فضای سبزی پر کرده است که دست هیچ انسانی تا کنون به آن نخورده است. هماهنگی میان کلیسا و فضای اطراف آن بسیار زیبا می باشد. زمانی که این کلیسا را می بینید، چیزی که توجهتان را جلب خود می کند رنگ های دیوار ها نخواهد بود بلکه صلیب های کنده کاری شده ایست که در اطراف کلیسا وجود دارد. این کنده کاری ها در کلیسا های مسیحی هرگز یافت نشده است. کنده کاری های این کلیسا بسیار زیبا و بی همتا می باشند.
کلیسای اسپیتاکاوور، یکی از مناطق مهم از لحاظ فرهنگی، آموزشی و دینی می باشد. این کلیسا در قرن پانزدهم مورد حمله قرار گرفت و شاهان ترک، سعی در ویران کردن این بنا داشته اند. کلیسای باستانی در “ویاتز دیزور” واقع شده و تقریبا ۸ تا ۹ کیلومتر نزدیک ورناشن قرار دارد.

بازدید از کلیسای اسپیتاکاوور
تنها کلیسای این مجموعه، کلیسای اسپیتاکاوور می باشد. که از فلست سفید ساخته شده است به همین دلیل نامش اسپیتاکاوور شده است که به معنی کلیسای سفید است.
حکاکی ها و نوشته های روی دیوار نشان می دهد که این ساختمان توسط ایچی ساخته شده است. زمانی که ایچی در سال ۱۳۱۸ درگذشت، پسرش امیر حسن، ساخت کلیسا را ادامه داد. ساخت این کلیسا در سال ۱۳۲۱ به پایان رسید. گفته می شود قبل از ساخت این کلیسا، کلیسای سنت اسواتساتسین، مهمترین مرکز فرهنگی، آموزشی و مذهبی آن منطقه به شمار می رفت. به همین دلیل پس از ساخت دانشگاه گلادزا، این کلیسا متوقف شد. کلیسای اسپیتاکاوور پس از آن مرکز فرهنگی، آموزشی و دینی شد. این کلیسا به دست کشیش اواگتر پیشرفت به سزایی کرد. در زمان تیمور لنگ، صومعه ویران شد، کلیسا نیز به ویرانی رسید و دیوار هایش ریخته شد. ساختمان هایی که از لحاظ اقتصادی اهمیت داشته اند نیز به آتش کشیده شدند. هیچ کدام از آن ساختمان ها بازسازی نشد و خود کلیسای اسپیتاکاوور تا قرن ۱۷ فعالیت داشت.

کلیسا در تور ارمنستان
کلیسای سنت اسواتزاتسین، که در برخی مواقع به سنت کاراپت نیز معروف بوده است، دارای دو گنبد و دو فرعی می باشد. این کلیسا دارای سقف مخروطی نیز بوده است. تمام آثاری که از این کلیسا نگهداری شده است در موزه سنت پیترزبورگ قرار دارد. آثاری که پسر ایچی طراحی کرده بود نیز در موزه تاریخی ایروان ارمنستان نگهداری می شود.
این کلیسا بسیار شبیه به کلیسای نوراوانک می باشد و شاید استادان و معماران دو کلیسا را در یک زمان ساخته اند. در حیاط کلیسا، سلول های راهبان نیز پیدا شده است.
این کلیسای زیبا شهرت جهانی داشته و بازدید از آن به مسافران تور ارمنستان توصیه می گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *