بازدید از کلیسای ساناهین در تور ارمنستان

بازدید از کلیسای اسپیتاکاوور
بازدید از کلیسای اسپیتاکاوور در تور ارمنستان
مرداد ۱۶, ۱۳۹۵
کلیسای سنت هریپسایتم در تور ارمنستان
بازدید از کلیسای سنت هریپسایم در تور ارمنستان
مرداد ۲۰, ۱۳۹۵

بازدید از کلیسای ساناهین در تور ارمنستان

کلیسای ساناهین و تور ارزان ارمنستان

بازدید از کلیسای ساناهین در تور ارمنستان

کلیسای ساناهین در تور ارمنستان
یکی از کلیساهای بسیار زیبا و هیجان انگیز در ارمنستان، کلیسای “ساناهین” می باشد. این کلیسا در استان لوری مخصوصا در الاوردی قرار گرفته است. این کلیسا، ارزش جهانی برای مردم مسیحی دارد. کلیسان ساناهین در لیست رکورد های جهانی یونسکو ثبت شده است. این کلیسا تقریبا شبیه کلیسای “سنت استواتساتزین” می باشد. کلیسای نجات دهنده، کلیسای سنت گریگور، دفترخانه، آموزشگاه، کلیسای سنت استواتساتسین، کلیسای “All-Saviour” نجات دهنده همه، برج ناقوس کلیسا، قبرستان زمان کیوریکیان، قبرستان زاکریان، قبر اریوتیان، کلیسای سنت هاکوب، غذاخوری و غیره همه شامل کلیسای ساناهین می باشند.

کلیسای ساناهین و تور ارزان ارمنستان
کلیسای ساناهین و هقپت، در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و تقریبا در زمان های نزدیک به یکدیگر ساخته شده اند. اما هر کدامشان نقش های مختلفی در باستان و تاریخچه ارمنستان ایفا می کنند. تاریخ ساخت این کلیسا، هنوز مشخص نشده است. طبق افسانه هایی که در این راستا وجود دارند، این کلیسا در قرن چهارم ساخته شده است. زمانی که سنت انشاین بنا شده است. طبق نام آن، مردم ارمنستان بر این باورند که این کلیسا بعد از کلیسای سنت انشاین ساخته شده است زیرا نام کلیسای ساناهین به معنی قبل از دیگری می باشد. طبق افسانه ها، ساناهین از کلیسای هقپت قدیمی تر است. ساختمان تازه کلیسای ساناهین، در قرن دهم ساخته شده است. این کلیسا در سال ۹۳۰ به دست “عباس باقراتونی” ساخته شد. طبق گفته تاریخشناسان، این کلیسا به دست یک کشیش ساخته شده است که از ایمان به چالسدونیان سر باز زده بود و سپس از بیزانس به ارمنستان آمد. علوم انسانی و موسیقی از جمله درس هایی بودند که در کلیسای ساناهین آموزش داده می شد و کارهای علمی بی شماری در آنجا انجام می شد. سپس کاتبان و نقاشان معروف در این کلیسا کار می کردند.

کلیسای ساناهین در ارمنستان
کلیسای ساناهین مورد حمله مغولان قرار گرفت و قلعه اکنر ساخته شد. این قلعه در میان ساناهین و هقپت قرار گرفته است.
کلیسای سنت استواتساتسین یا مادر مقدس در مرکز کلیسای ساناهین ساخته شده و در سال های ۹۲۸ تا ۹۳۴ ساخته شده است. از بیرون، کلیسا به شکل مستطیل به نظر می رسد اما داخل کلیسا به شکل چلیپایی می باشد. این کلیسا دارای چهار فرعی در چهار گوشه کلیسا می باشد. گنبد و چلیک آن به اعتقاد برخی تاریخشناسان در سال ۱۶۵۲ ساخته شده است دقیقا زمانی که کلیسا بازسازی شده است.
کلیسای سنت امناپرکیچ در نزدیکی کلیسای سنت اسواتساتسین می باشد. این بنا به دست ملکه سنت خسرووانویش ساخته شد. این کلیسا دارای ساختار گنبدی چلیپایی می باشد و به دلیل مکان فیزیکیش، بر دیگر ساختمان ها تسلط دارد.
دیوار های سنت اسواتساتسین و کلیسای نجات¬دهنده همه دارای نقش و نگار می باشد که تا کنون بر جای مانده است.
چلیپاسنگ های کلیسای ساناهین بسیار زیاد می باشند. دو سنگ در آنجا وجود دارد که نهایت هنر را در آن ها به کار برده اند. سنگ قبر های گریگور تیوتیوردی و سارگیس، دو سنگی هستند که بی نهایت هنرمندانه و زیبا ساخته شده اند.

بازدید از کلیسای ساناهین بسیار جالب و استثنایی می باشد و علم و دانش مسافران تور ارمنستان را در مورد فرهنگ و مذهب شان بالا می برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *