بازدید از کلیسای کارمراوور در تور ارمنستان

کلیسای سنت هریپسایتم در تور ارمنستان
بازدید از کلیسای سنت هریپسایم در تور ارمنستان
مرداد ۲۰, ۱۳۹۵
کلیسای مارماشن در تور ارمنستان
بازدید از کلیسای مارماشن در تور ارمنستان
مرداد ۲۵, ۱۳۹۵

بازدید از کلیسای کارمراوور در تور ارمنستان

کلیسای کارمراوور در ارمنستان

بازدید از کلیسای کارمراوور در تور ارمنستان

کلیسای کارمراوور در ارمنستان
کلیسای “کارمراوور” یکی از دوست داشتنی ترین و جالب ترین کلیسا های ارمنستان به شمار می رود. این کلیسا زیاد از شهر آشتاراک دور نیست. ساخت این کلیسا به قرن هفتم باز می گردد. این کلیسا توسط کشیش مانر و گریگوری ساخته شده است. این کلیسا بسیار کوچک است اما بازدید کنندگان خاص تور ارمنستان  خود را دارد. گنبد آن بسیار جالب است زیرا دارای رنگ قرمز می باشد. به همین دلیل است که این کلیسا را “کارمراوور” به معنی “کلیسای قرمز” می نامند. این کلیسا نیز نام دیگری دارد. نام آن سنت استواتزاتسین می باشد. خود ساختمان از سنگ توفای قهوه ای ساخته شده است. همچنین این کلیسا دارای دیوار های نامتقارن نیز می باشد. این دیوار ها کلیسا را در سال ۱۲۹۲ خانه های کوچکی نیز برای کشیشان ساخته شد. همچنین یک قبرستان نیز در غرب این منطقه قرار گرفته است.

کلیسای کارمراوور در تور ارزان ارمنستان
این کلیسا بسیار کوچک است نه تنها خود کلیسا کوچک است بلکه تزیینات آن نیز بسیار کوچک می باشد. این کلیسا دارای رنگ آمیزی و نقش و نگار به خصوصی نیست. نقش و نگاری که می بینید از زمان گذشته در کلیسا باقی مانده است. نقاشی عیسی مسیح یکی از آن آثار باستانی می باشد. طراحی این کلیسا بسیار ساده و زیبا می باشد. این کلیسا دارای ساختمان صلیبی می باشد که در وسط آن نیز محراب قرار گرفته است. بر روی سقف گنبد آن کاشی های قرمز قرار گرفته است. این طرح، از جمله طرح های ساده دوره بیزانس می باشد. سادگی و زیبایی این کلیسا، موجب هماهنگی گنبد با دیگر قسمت های کلیسا می شود. این سادگی و یکنواختی را نمی توان در کلیسا های بزرگ ارمنستان مشاهده کرد. این کلیسا دارای اولین ساختار بوده و در سال های بعد، برای دیگر کلیسا های کوچک از این کلیسا الهام گرفته شده است. مانند کلیسای ال ام باتاوانک، سنت مارین آف آرتی و دیگر کلیسا ها از این قبیل هستند.
اگر علاقه به دیدن سنت آرتیک دارید، می توانید از این کلیسا آن را مشاهده کنید.
معبد بت پرست خدای عشق به نام اسقیک، یا آناهید، خدای باروری و آزادی، در آن مکانی که کلیسای کارمراوور ساخته شده است قرار داشتند. اما این تئوری هنوز اثبات نشده است. حفاری بسیار جدی می تواند راز این مکان را برملا کند.

بازدید از کلیسای کارمراوور ارمنستان
در بیرون از کلیسا، چندین سنگ قرار گرفته است. یکی از معروف ترین آن ها ساک-کار نام دارد که به معنی سنگ سوراخدار می باشد. این کلیسا به سال ۱۲۶۸ باز می گردد. در زیر این کلیسا، قبر یک کشیش به نام هایوتیان قرار گرفته است. پسر این کشیش، به خود قول داد تا این ملت را آزاد سازد. این قبر ها بسیار زیبا هستند و رنگ قرمز دارند.
برخی از جاذبه هایی که می توان در این منطقه دید، یک انجیل دست نویس، که به این کلیسا هدیه شده بود،
همچنین قبر نویسنده ارمنی به نام جول امی، در این کلیسا واقع شده است.
نام این کلیسا بسیار معروف می باشد و یک افسانه ناراحت کننده نیز در موردش وجود دارد.
طبق این افسانه، سه دختر زیبا بودند که با یکدیگر خواهر بودند. در آشتاراک زندگی می کردند. این سه خواهر به جز زیبایی یک عشق را نیز با یکدیگر شریک شدند. معشوق آن ها شاهزاده سارگیس بود. سه خواهر نمی توانستند موقعیت را به دست بیاورند و تصمیم گرفتند حداقل یکی از آن ها خوشحال باشد. به همین دلیل دو خواهر بزرگتر تصمیم به خودکشی گرفتند تا خواهر سوم خوشبخت شود. یکی از این خواهران لباس صورتی پوشیده بود، دیگری قرمز پوشیده بود و خود را به آب انداختند. زمانی که خواهر سوم از نقشه آنان با خبر شد، بسیار غمگین گشد و او نیز به دنبال خواهرانش به آب افتاد. سارگیس نیز از این وضع افسرده شد و تا آخر عمرش تنها زندگی کرد.
این کلیسا کارمراوور برای یکی از این خواهران ساخته شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *