بازدید از کلیسای مارماشن در تور ارمنستان

کلیسای کارمراوور در ارمنستان
بازدید از کلیسای کارمراوور در تور ارمنستان
مرداد ۲۳, ۱۳۹۵
کلیسای هیراوانک در تور ارمنستان
بازدید از کلیسای هیراوانک در تور ارمنستان
مرداد ۲۷, ۱۳۹۵

بازدید از کلیسای مارماشن در تور ارمنستان

کلیسای مارماشن در تور ارمنستان

بازدید از کلیسای مارماشن در تور ارمنستان

کلیسای مارماشن ارمنستان
کلیسای زیبای مارماشن در نزدیکی رودخانه آخوریان قرار گرفته است و تقریبا ۲ کیلومتر تا روستای مارماشن فاصله دارد. این کلیسا در منطقه شیراک واقع شده است. ساخت کلیسای مارماشن از سال ۹۸۸ آغاز شد و تا سال ۱۰۲۹ به اتمام رسید.
شاهزاده بهرام باقراتونی دستی در ساخت کلیساهای مارماشن داشته است.
این اطلاعات روی دیوار های کلیسا حکاکی شده است که تا کنون باقی مانده است. گفته می شود که نام اصلی کلیسا ماریاماشن می باشد. که یکی از روستا های اطراف این کلیسا می باشد. اهرامابرد که تقریبا به خاطر بهرام باقراتونی می باشد، یکی از روستا های نزدیک به کلیسای مارماشن به شمار می رود. به همین دلیل گفته می شود که کلیسای مارماشن در زمان گذشته، جزو املاک بهرام به شمار می رفته است. این ساختمان یکی از ساختمان هایی به شمار می رود که در زمان باقراتونی ساخته شده است. این کلیسا یکی از مراکز فرهنگی مهم ارمنستان در دوران باستان می باشد. بنابراین، این کلیسا ارزش بی شماری برای مردم ارمنستان دارد. متاسفانه، زمان های جنگ و وحشیگری ها، به این کلیسا آسیب بسیاری رسیده است تا جایی که مردم ارمنستان از آن روستا پراکنده شده و به کشور های دیگر پناه برده اند. به همین دلیل، در نزدیکی این کلیسا، هیچ کس زندگی نمی کرد و این مکان به متروکه رسید. پس از این اتفاق که در قرن نوزدهم افتاد، این کلیسا دارای فعالیت های بروز مذهبی نمی باشد. هیچ مراسم بزرگ مذهبی ارمنستان به جز عروسی های کوچک و غسل تأمید ها در آنجا انجام نمی گیرد.
کلیسای مارماشن با ساختار زیبا و اهمیتش، تقریبا نظیر کلیساهایی¬ست که در فرانسه و ایتالیا قرار گرفته اند. شباهت این کلیسا در کلیسا هایی نظیر KHNTZkonk می باشد. علاوه بر آن، ممکن است طراحان و سازندگان هر دو کلیسا یکسان باشند.

کلیسای مارماشن در تور ارمنستان
این کلیسا دارای ۴ کلیسای کوچک و یک صومعه می باشد که ویران شده است. کلیسای اصلی کاتاقیک می باشد. کلیسای دیگری که دقیقا نزدیک به کاتاقیک ساخته شده است، گفته می شود که به تقلید از کلیسای اصلی ساخته شده است. زیرا هم از نظر طراحی و از نظر نوع آن، بسیار شبیه به هم می باشند. گرچه دیوار های بیرونی و درونی کلیسا از سنگ توفا ساخته شده است که رنگ قرمز دارد. دیوار های اصلی نیز از باسالت ساخته شده اند. سومین کلیسا که از لحاظ اندازه از دیگر کلیسا ها کوچک تر است، در نزدیکی صومعه ویرانه قرار گرفته است. متاسفانه تنها قسمت های پایین دیوار سالم مانده است. جالب است که صومعه کوچک دقیقا روی قبر بهرام پهلوونی قرا گرفته است. این قبرستان بسیار جدید می باشد که در قرن نوزدهم ساخته شده است. این کلیسا در زمان پهلوونی ها، گسترش پیدا کرد. این کار موجب شد تا یک جایگزینی و ساختار متفاوت تری به وجود بیاید. یکی از آن تغییرات، محراب کلیسا می باشد.
کلیسای چهارم در زمان حفاری یافت شد.

بازدید از کلیسای مارماشن
این کلیسا در سال ۱۹۵۰ یافته شد و دوباره بازسازی شد. نمای بیرونی و درونی کلیسا به شکل دایره بود. خرابی های این کلیسا هنوز بسیار آشکار است. دلیل اینکه بقایای این کلیسا در آخرین حفاری ها پیدا شد مکان فیزیکی آن است. روستا اطراف کلیسا را گرفته بود و یکی از خانه ها بر روی کلیسا قرار داشت.
کلیسای مارماشن همیشه از قبرهای دوره پهلوونی بسیار پر بوده و برای آنان اهمیت بسزایی داشته است.
همچنین می توانید قبرستان کوچکی در نزدیکی این کلیسا ها ببینید.
آثار باستانی بسیاری در این منطقه یافت شده است که نشان می دهد این منطقه قبل از میلاد مسیح نیز اقامتگاهی برای زندگی بوده است. لوازم خانگی، تابه ها، اسلحه ها و دیگر چیز هایی وجود دارند که از آن زمان به جا مانده اند.
پیشنهاد ما این است که مسافران تور ارمنستان از این منطقه دیدن کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *